Burza aktivítForum
Neprihlásený

Skejtík za kočíkom pre staršie deti


Skejtík slúži na odvoz pre staršie deti za kočíkom, keď už nevládzu ísť po vlastných, alebo žiarlia na mladších súrodencov že sa vezú.
nástroje : pílka na drevo, pílka na železo, vŕtačka, skrutkovač, meter, pilník/brúsny papier, zverák, kladivo, kartón, fixka, rašpľa, kľúč na matice metrických skrutiek
materiál : metrické skrutky s guľovou hlavou (priemer cca. 6mm, a cca 8mm s poistnými maticami a plochými podložkami, preglejka 7-10mm, starý guľový čap z auta, pásovina (ocelovy pás cca. 2cm široký, 2mm hrubý, 50cm dlhý), kolieska,2x puk, 2x držiak na predĺžovačku

V prvom rade treba z kartónu vystrihnuť šablónu tvaru dosky, ktorý bude vyhovovať danému kočíku, aby sa pri zatáčaní doska mohla dostatočne daleko otočiť a aby nedrela o koliesko kočíka. Tvar dosky je na obr. 1.
Skejtik zhora
obr. 1: Tvar dosky


Doporučujem preložiť papier/kartón na polovicu, a vystrihnúť polovicu dosky (preloženie by malo byť osou dosky v smere jazdy), aby sa roztvorením šablóny doplnil tvar o identickú druhú stranu. Ak šablóna vyhovuje, treba ju obkresliť na preglejku a vyrezať z preglejky. Všetky hrany dobre orašpľovať a obrúsiť šmirgľom, aby nezostali žiadne ostré hrany. Môj výrobok má oraj dosky oblý, šírka cca. 30cm, dĺžka cca. 34cm. Treba myslieť aj na to, aby bola doska dosť dlhá, a dieťaťu nezavadzala vanička kočíka k pohodlnému státiu na skejtíku. Dosku som ošetril tromi vrstvami epoxidového laku.
V ďalšom kroku treba vyrezať otvor na guľový čap, a vyznačiť diery na uchytenie. Diry vyvŕtať a guľový čap prispôsobiť a priskrutkovať k doske. Ja som použil guľový čap z oktávie, ktoému som odpílil časť úchytu na tretiu skrutku. POZOR! Treba vybrať taký čap, aby ste mohli s kočíkom prekonávať aj nerovnosti, ako napr. obrubníky a pod, tzn. doska skejtíku by sa mala dať dostatočne vyhnúť aj v smere hore a dole.
V treťom kroku  som si odrezal 2 kúsky pásoviny, ktoré sú cca. 2 násobkom priemeru koliesok. Na konce som vyvŕtal dierku na otvor pre osku, a do opačnej polovice som vyvŕtal dve diery rovnomerne rozmiestnené, na uchytenie k doske. Pásovinu som upol do zveráku a kladivom ohol do pravého uhlu, pričom ohyb je v uhle cca. 45° vzhľaom k osi materiálu (viď obr. 2), aby sa nevykývalo uchytenie kolieska v doske.
uchytenie kolieska
obr. 2: Uchytenie kolieska


Koliesko je uchytené obyčajnou skrutkou, a vďaka ložisku, ktoré koliesko v sebe obsahuje, nebolo treba riešiť otáčanie koliesok. Kolieska sa dajú kúpiť napr. v Baumaxe. Tie ktoré som kúpil ja sú sice po obvode gumové, ale je cítiť drsnejší asfalt.

V ďalšom kroku som odrezal kúsok pásoviny, cca. 20cm dlhý, a do stredu vyvŕtal dieru, cez ktorú som uchytil guľový čap. Na konce som do predpripravených dier priskrutkoval dva držiaky na predlžovačku (tiež možné dostať v Baumaxe), do ktorých som vložil kusy hokejistického puku vyrezaného tak, aby vyplnil medzeru medzi zadnou osou kočíka a vnútorným priestorom úchytu na predlžovačku (viď obr. 3).
Uchyty1
obr. 3: Uchytenie ku kočíku

Uchyty2
obr. 4: Uchytenie ku kočíku


V poslednom kroku som skrútil pásovinu s úchytmi ku kočíku tak, aby sa skejtík mohol hýbať hore aj nadol vzhľadom ku kočíku, nakoľko pri odpružení kočíka sa hýbe celá zadná os kočíka nahor a nadol.

Hotový výrobok je na obrázku číslo 5.

Hotový výrobok
obr. 5: Hotový výrobok


Fórum: 303vytvorené: 26. novembra 2012 9:57strana: 1
Prihlásenie
 
 
Kalendár akcií a podujatí
<november 2017>
poutstštpisone
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Hľadám aktivitu:
Názov:

Organizácia:

Druh aktivity:

Vek:

Cieľová skupina:

Počet prístupov celkom: 2612813
Počet prístupov dnes: 785
 
Naši partneri:

Baby plávanie Márie Koňarčíkovej - plávanie pre bábätká od 5 mesiacov do 4 rokov


Bábkové Divadlo Žilina

Rada mládeže Žilinského kraja

www.babyburza.sk

 


Do fóra môžu prispievať iba prihlásení úžívatelia. Ak nemáte prístupové meno a heslo, kliknutím na odkaz "Registrujte sa..." sa otvorí formulár pre registráciu.
 
Mailový formulár
Predmet:Predmet:
Odosielaný text:
Váš text:
Vaša adresa:
Poslať   Zrušiť
priestor pre vašu reklamu